Setkání Paddyho s Paddym

19. dubna 2008 v 22:02 |  Moje příběhy a práce
Stojím na letišti a přemítám nad svěřeným úkolem, který mi dal trenér od koní.Chce, abych jela do Irska najít a přivézt zpět koně, kterého před rokem prodal. Jmenuje se Paradise de Dark a má to být údajně český teplokrevník. To je vše, co o tomto záhadném koni vím, neboť na vlastní oči jsem ho nikdy neviděla.
Odeberu letenku a mažu k letadlu. Sice se mi na tuto cestu vůbec nechce, ale třeba si zdokonalím svou angličtinu.
Po únavném letu sháním autobus, který by mě odvezl na adresu stájí, kterou mi trenér svěřil.
Bohudík, jeden tam jede za hodinku, tudíž se odeberu k letištní kantýně, kde si mírně nacpu žaludek, ale po přepočtu peněz na naše jsem zhnusená. Je vidět, že draho je nejen u nás.
Za tři čtvrtě hodinky jdu na zastávku a po chvilce se dočkám tolik očekávaného busu. Ten mě k mojí nesmírné radosti odveze téměř před stáje. Musím uznat, že vzhledově jsou velmi luxusní, okolo je nádherná irská příroda, což je pastva pro oči.
Vyhledala jsem si majitele, který se jmenoval O'Kreathy. V duchu jsem se tomuto jménu nesmírně tlemila, navenek jsem však zůstala vážná.
Anglicky jsem ho seznámila s důvodem, kvůli kterému jsem se tady ocitla a on mě pozorně vyslechl.
,,Ano, tento kůň je stále tady, zrovna nejspíš na pastvině, zavolám Tomma, on vás tam dovede'' řekl mi, načež zavolal onoho Tomma. Byl to celkem vysoký snědý kluk, měl tmavé krátké vlasy, ale zachmuřený pohled. Po tom, co mu majitel sdělil, jakého koně mi má ukázat, vytřeštil vyděšeně oči.
,,Toho grázla?!'' zeptal se ještě jednou, a když majitel stájí přikývl, nechápavě zakroutil hlavou. O' Kreathy se na něj přísně podíval a tak Tomm jenom pokrčil rameny, a řekl, ať ho následuji.
Dovedl mě k obrovité pastvině, kde se páslo stádo koní.
,,Paddy!'' zavolal, načež se od stáda oddělil překrásný hnědák a řítil se k nám.
,,Odstupte od ohrady!'' vykřikl Tomm a sám tak ihned učinil. Hnědák se k nám řítil nekontrolovaným tryskem, až těsně před hrazením zabrzdil a na uvítanou vycenil zuby a sklopil uši. Pak se zase tryskem vrátil ke stádu.
,,Prosim, tohle je kůň, kterého jste chtěla vidět'' řekl Tomm a pohlédl na mě.
,,Proč mu říkáte Paddy ??'' zeptala jsem se nechápavě. Takové jméno pro koně...
,,No co?? Populární jsou Kelly family, tak mu tak říkáme od začátku, co sem přišel. Pod sedlem je to temperamentní koník, mnoho jezdců shodil, ale jinak se s ním dá vyjít. V boxu trošku zlobí, ale i to se dá přežít.'' vysvětlil mi. Začala jsem se řehtat, protože mi přišlo pěkně trapný pojmenovat koně podle nějaké hvězdy.
,,Čeká ho daleká cesta.'' řekla jsem.
,,Mám práci, musím jít. Ať vás ani nenapadne lézt do ohrady, jsou tam samí praštění hřebci!'' varoval mě předtím, než odešel.
Šla jsem tedy taky. Znovu jsem zašla za majitelem, který mi poskytl ubytování a řekl, že zítra mám přijít do stáje, že si Paddyho projedu. Ne, že by se mi do toho nechtělo, ale neznámý koně ve mě probouzejí respekt. Ale souhlasila jsem.
Ubytování ušlo, měla jsem výhled na pastviny, tudíž jako doma.
Dopoledne jsem přišla do stájí, kde mě na první pohled upoutal chumel lidí v rohu. Jediný, koho jsem poznala, byl Tomm.
Když mě zahlédl, vyšel ke mě, a řekl : ,,Tak Paddy tu má svého jmenovce. Kelly family se vrátili na chvíli do své rodné země.''
Začala jsem se smát. Stejně je takovýhle jméno pro koně divný...
Vzápětí se stájí rozlehl hlučný hlas, který nabádal lidi, aby se vrátili ke své práci. Poznala jsem majitele stáje, tudíž jsem k němu přikročila. Kývl na Tomma, že mi má dovést Paddyho a nasedlat. Tomm tedy odešel.
Nervózně jsem se oblékla do jezdeckých kalhot a bot, na závěr jsem si upevnila jezdeckou přilbu, neboť bez ní by mě na koně nedostali.
Pak jsem uslyšela jsem zařehtání. Zahlédla jsem ho. Paddy se nesl jako labuť, kopyta zvedal majestátně vysoko a evidentně si připadal jako pán situace. Tomm měl co dělat, aby ho vůbec udržel.
Dovedl ho ke mě, když tu se přihnal O'Kreathy a začal mě peskovat.
,,Nasedni rychle a okamžitě mu přitáhni otěže. Běž s ním do terénu, v jízdárně by tě shodil''
,,Do terénu, když nevím, co od něj čekat ??'' vytřeštila jsem nevěřícně oči. Nebo hrůzou?
,,Dělej, nasedej, nemám na tebe celý den !'' pobídl mě, tudíž jsem nasedla a rychle ukořistila otěže, aby mi milý Paddy nevzal roha hned.
Vyrazila jsem. Paddy sice vyběhl klusem, ale po chvilince se uklidnil a pokračoval velice svižným krokem.
Krajina okolo nás byla pěkná, ale sledovala jsem ji jen koutkem oka, abych měla hřebečka pod dohledem. Zatím se choval nad očekávání slušně, ale to se může každým okamžikem změnit. Pohladila jsem ho po krku, aby věděl, že se chová dobře. Asi to nepochopil, jelikož hned uskočil. No, bude s ním hodně práce..
Asi po pěti minutkách jsem ho jemně pobídla do klusu, na což zareagoval s chutí a elegancí sobě vlastní.
Projížděli jsme půl hodinky lesem, načež jsem uslyšela pořádný randál. Paddy na to zareagoval pořádným vyhozením, načež se rozletěl bezhlavě kupředu . Otěže jsem neměla šanci použít, neboť měl hlavu vztyčenou jako hrdý orel.
,,Paddy, prosim tě, hou!'' oslovila jsem ho, ačkoli marně. Řítil se dál, ale bylo zajímavé, že ke zdroji randálu. Jiný kůň by se bleskurychle obrátil pryč, ale tento se hnal dál, jakoby chtěl to, co ho děsilo, zabít sám.
Před námi se objevil plot, za nímž bylo mnoho lidí, kteří bušili do nástrojů a kdosi do toho zpíval. V té rychlosti jsem nebyla schopna odhadnout, co to mohlo být.
Paddy zaregistroval plot a pozorně jej sledoval, rychlost však na nižší nepřeřadil. Vzepjal své mohutné tělo do oblouku a plot bez problému přelétl.
,,Uhněte!!'' zavolala jsem nechtíc česky, ale myslim, že mi porozuměli, neboť se rozprchli, pouze zpěvák zůstal stát jako opařený. A měl smůlu, neboť Paddy si to namířil rovnou na něj.
,,Paddy, ne!!!!'' zařvala jsem na koně a v poslední chvíli ho strhla stranou. Před námi jsem zahlédla bicí a kupodivu si jich všiml i Paddy. Poznala jsem to tak, že těsně před nimi prudce vyhodil a já v nich přistála. Většina z nich vzala za své a já měla pomlácené celé tělo a jako bonus se mi jedna nožička z přelámaných bicích zapíchla do ruky. Poslední, co jsem zahlédla z Paddyho, byl ocas, který se překlenul přes další část plotu.
,,Paddy!!!'' zavolala jsem, i když bylo jasné, že marně.
Teprve teď jsem si v klidu prohlédla spoust, kterou jsem způsobila.
,,Co blbneš?!'' ozval se rozzuřený hlas. Pohlédla jsem po jeho původci. Vysoká žena s tmavými vlasy. Někde jsem ji už viděla. V tu chvíli mě napadlo kouknout po ostatních. Mé špatné tušení se vyplnilo. Stála jsem tváří v tvář celé rodince Kelly.
,, Do háje !'' ujelo mi potichu. Kathy, ona žena, jež se ptala, co blbnu, na mě dál přísně hleděla.
,,Já se omlouvám, splašil se bicích, ale nechápu, proč se přiřítil sem. Fakt mě to moc mrzí, já vám to zaplatím.'' vykoktala jsem ze sebe vyděšeně, neboť vděk jsem očekávat opravdu nemohla.
,,Proč jsi na mě řvala??'' zeptal se člen této skupinky, po němž byl kůň pojmenován.
,,To nebylo na tebe, ale na toho koně. Já jsem si pro něj včera přijela, poslal mě trenér, a tady mi oznámili, že ho pojmenovali po ..'' nedokončila jsem větu.
Znovu jsem pohlédla na hromádku, která se stala z bicích. Tak tohle je hrozný..
,,No ne, po mě se jmenují už i koně?'' zeptal se se smíchem.
,,Neboj, sprdla jsem je za to'' odsekla jsem. Pohlédla jsem na Kathy a zeptala se, jak to můžu napravit a kam poslat peníze.
Pohlédla na mě jako na blázna.
,,Především pojď dovnitř, ta rána vypadá hluboce'' vyzvala mě, což jsem samozřejmě s díky odmítla.
,,Musím najít Paddyho'' zdůvodnila jsem a vyšla k plotu, za kterým mi zmizel z dohledu.
,,Tu spousť uklidím potom, slibuju'' dodala jsem a pomalu přelezla plot. Měla jsem méně sil, než jsem pokládala za možné.
,,Héj, já ti pomůžu! Stejně už máme volno.'' ozval se vedle mě Paddy.
,,Zapomeň! Ten kůň je docela grázlik, něco ti udělá a tvoje fanatický fanynky mě zabijou! Ani nápad!'' zamítla jsem.
,, Nemel, pomůžu ti '' řekl rázně, ale s úsměvem a tak jsme společně vykročili za hřebcem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama